Jaki jest koszt usług koparką - foto

Jaki jest koszt usług koparką?

Roboty ziemne związane z początkowym etapem inwestycji obejmują czynności, dzięki którym można postawić stabilne fundamenty. W tym celu świadczone są m.in. usługi koparką. Stanowi ona jeden z najważniejszych sprzętów na placu budowy. Jej głównym zadaniem jest oddzielenie urobku oraz przeniesienie go na pojazd transportowy lub na składowisko. Koparki bez trudu radzą sobie na trudnym terenie oraz grząskiej i nierównej powierzchni. Inne modele mogą być z kolei wykorzystywane na drogach publicznych, z racji swojej niższej wagi i mobilności. Ile trzeba zapłacić na usługi tego typu?

Od czego zależy cena robót ziemnych?

Koszt prac ziemnych wiąże się z dość dużą rozpiętością cenową. Na ostateczną wartość wpływa bowiem kilka czynników. Jednym z nich jest wielkość inwestycji. Duże znaczenie ma też rodzaj podłoża oraz rodzaj wykopu jaki ma zostać wykonany. Koszty będą większe jeśli usługi koparką mają zostać wykonane w miejscu, gdzie poziom wód gruntowych jest wyższy niż 1 m poniżej spodu fundamentów, a oprócz tego gleba jest spoista i ma przebarwienia. Oczywiście jeśli skala prowadzonej inwestycji jest spora, można negocjować cenę. Cena usług zależy też od lokalizacji. Będzie zatem wyższa w większych miastach oraz w ich okolicach. Na niższą cenę mogą liczyć osoby korzystające z tego typu usług na terenach wiejskich.

Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać jest to, iż koszt dotyczy nie tylko samego wynajmu ciężkiego sprzętu, ale również pracy operatora i transportu na miejsce, gdzie mają być wykonywane roboty. Do wyboru mamy minikoparkę, a także większą wersję na podwoziu gąsienicowym lub kołowym. Modele gąsienicowe muszą być transportowane na lawecie, gdyż nie mogą poruszać się samodzielnie po drogach. W cenę jest też wliczony koszt spalonego paliwa, który jest różny w zależności od rodzaju sprzętu oraz koszty amortyzacji.

Ile kosztują usługi koparką?

Szacuje się, że średnia cena za opisywane usługi w 2022 roku to około 190 zł. Mniejsze modele będą tańsze, ze względu na niższe koszty eksploatacji i serwisu oraz stosunkowo łatwy transport. Większe koparki pracują bardziej wydajnie, dlatego też najczęściej można je spotkać w miejscach, gdzie prowadzone są inwestycje na dużą skalę. Koparki to bardzo uniwersalne sprzęty, które często wykorzystuje się do załadunku i rozładunku sypkich materiałów lub np. drewna. Jeśli potrzebujemy właśnie takich usług, koszty wynajmu mogą być niższe. Wynika to z mniejszego spalania paliwa. Spory wpływ na cenę mają też warunki w jakich musi pracować maszyna. Bardzo wymagający jest zwłaszcza górzysty teren. W takim miejscu należy zachować szczególną ostrożność. Niezbędne są ponadto odpowiednie umiejętności, co wiąże się z wyższym wynagrodzeniem dla operatora.

Usługi ciężkim sprzętem obejmują też dodatkowe roboty ziemne, do których zalicza się m.in. przygotowanie terenu pod wykopy. W tym celu niezbędne jest usunięcie żyznej warstwy gleby (humusu) oraz zagęszczenie gruntu. Oprócz tego należy przygotować drogi dojazdowe oraz wykopy pod przyłącza wodno-kanalizacyjne. Najważniejszą zaletą związaną z wykorzystywaniem koparek jest szybkie tempo pracy. Dzięki nim wykonanie wykopu pod dom jednorodzinny zajmie zaledwie dzień lub dwa. Istotną korzyścią jest także możliwość natychmiastowego wywiezienia wydobytego urobku. Ręczne kopanie jest nie tylko bardziej czasochłonne, ale jednocześnie wymaga zaangażowania większej liczby osób. Roboty ziemne są zazwyczaj wyceniane w sposób indywidualny. Z tego względu warto zapoznać się z ofertami kilku firm oraz opiniami na ich temat.