Jak bezpiecznie korzystać z koparki?

Koparki to jedne z najczęściej wykorzystywanych maszyn w budownictwie. Ich pracę można zaobserwować na praktycznie każdym placu budowy. Obsługa koparki wymaga specjalnych uprawnień, skupienia i pełnej koncentracji operatora. Przedsiębiorstwa oferujące usługi tego typu zatrudniają wyłącznie doświadczonych operatorów, gwarantujących bezpieczne wykonanie prac ziemnych. Należy jednak pamiętać, że maszyny budowlane są bardzo ciężkie i dysponują ogromną siłą. Z tego powodu operatorzy i wszystkie osoby na placu budowy muszą zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Jakie są najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z koparki?

Bezpieczne usługi koparką – podstawy

Kluczową kwestią, która dotyczy każdej maszyny budowlanej, jest nienaganny stan techniczny. Obsługa niesprawnej koparki jest skrajnie niebezpieczna, dlatego przed rozpoczęciem dnia pracy, warto dokonać przeglądu maszyny. Ponadto jeżeli w trakcie kopania lub przemieszczania się, operator obserwuje niepokojące sygnały, powinien zatrzymać maszynę i ustalić ich źródło. Następna kwestia dotyczy samego operatora. W trakcie wykonywania obowiązków służbowych musi być absolutnie trzeźwy. Dotyczy to nie tylko alkoholu, ale również leków obniżających zdolności psychomotoryczne, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.

Usługi koparką, bez względu na jej wielkość, muszą być prowadzone wyłącznie w obrębie dobrze oznakowanego obszaru. W szczególności należy zachować odpowiednią odległość od instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, gazowych i telekomunikacyjnych. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że nawet niewielkie uszkodzenie jednej z powyższych instalacji jest niebezpieczne, dodatkowo generuje nieplanowane przestoje w pracy i wysokie koszty związane z naprawą.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Każda koparka ma ściśle określoną maksymalną ładowność, której pod żadnym pozorem nie można przekraczać. Używanie maszyn budowlanych niezgodnie z ich przeznaczeniem może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji, których konsekwencje są trudne do przewidzenia. Wszystkie parametry techniczne i zalecenia dotyczące użytkowania można znaleźć w instrukcji obsługi udostępnianej przez producenta. Poruszając się po grząskim lub sypkim terenie, niezwykle ważną kwestią jest dobra przyczepność. Z tego powodu należy na bieżąco kontrolować stan ogumienia. Niestety wiele koparek ma zamontowane zbyt mocno zużyte opony, charakteryzujące się niskim bieżnikiem. W praktyce oznacza to zdecydowanie niższą przyczepność, a co za tym idzie, ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji w trakcie pracy. Nowe ogumienie i prawidłowe ciśnienie to najlepsze połączenie, zapewniające dobrą trakcję.

Pozostałe kwestie dotyczące bezpieczeństwa

Jedną z najważniejszych zalet koparek kołowych jest możliwość legalnego poruszania się po drogach publicznych. Należy jednak pamiętać, że wszystkie maszyny budowlane, bez względu na ich wielkość i zastosowanie, podlegają takim samym przepisom ruchu drogowego co inne pojazdy. Z tego powodu, w trakcie przemieszczania się po drogach należy zachować szczególną ostrożność. Nawet z pozoru lekkie stłuczki z autami osobowymi mogą być bardzo niebezpieczne. Dodatkowo, operator koparki musi być czujny i ostrożny w trakcie przemieszczania się po placu budowy. W trakcie wykonywania trudnych manewrów w bezpośredniej okolicy niebezpiecznych miejsc lub elementów, należy przede wszystkim prawidłowo ocenić sytuację i w razie konieczności zrezygnować ze zbyt ryzykownych czynności.