Maszyny wykorzystywane do robót drogowych

Część kierowców i innych uczestników ruchu uważa, że droga to wyłącznie asfaltowy pas jezdni. W praktyce jednak budowa drogi to skomplikowane przedsięwzięcie, którego ostatnim etapem jest układanie nawierzchni asfaltowej. Zanim to jednak nastąpi, wykonuje się roboty drogowe obejmujące nie tylko nasyp, ale również pobocze. Odpowiednio przygotowana warstwa podłoża, kruszywa i tak zwana warstwa wiążąca to tylko niektóre elementy drogi, które muszą zostać wykonane przed układaniem warstwy ścieralnej. Roboty drogowe, oprócz specjalistycznego sprzętu pomiarowego, wymagają również wykorzystania ciężkich maszyn budowlanych. Mowa tu nie tylko o walcach, ale także koparko-ładowarkach, które ze względu na uniwersalne wykorzystanie, pełnią ważną funkcję w trakcie budowy drogi.

Roboty drogowe – które maszyny przyspieszają pracę?

Prace związane z budową kolejnych warstw wymagają transportowania ogromnych ilości kruszywa. Do czynności tego typu wykorzystuje się ciężarówki wyróżniające się dużą przestrzenią ładunkową i możliwością bezpiecznego przewozu ciężkich materiałów. Roboty drogowe związane z transportem kruszywa w obrębie budowanej drogi wymagają sprawnego załadunku. Koparko-ładowarki są zaprojektowane w taki sposób, aby jednorazowo nabrać, unieść i opuścić do naczepy dużą ilość sypkiego materiału. Co to oznacza w praktyce? Oszczędność czasu potrzebnego do pełnego załadunku. Dodatkowo, ogromny udźwig sprawia, że transportowanie na niewielkie odległości nawet ciężkich elementów lub palet nie stanowi żadnego problemu. Ponadto maszyny są wyposażone w opony z agresywnym bieżnikiem zapewniającym doskonałą trakcję na nieutwardzonym podłożu.

Do czego jeszcze wykorzystuje się koparko-ładowarki?

Budowa drogi wiąże się z pracami ziemnymi. Głębokość wykopów jest ściśle uzależniona od ukształtowania terenu, typu drogi, a także innych czynników. Z tego powodu na praktycznie każdym placu budowy drogi można zaobserwować zarówno duże, jak i małe koparki. Ponadto duża łyżka, w połączeniu ze znacznym zasięgiem, doskonale nadaje się do wygładzania kolejnych warstw.

Pozostałe maszyny do robót drogowych

Trudno wyobrazić sobie wykonanie gładkiej powierzchni asfaltowej bez wspomnianego wcześniej walca. Operatorzy walców powoli i dokładnie wyrównują asfalt, tworząc jednolitą i zbitą warstwę ścieralną. Podczas remontu zniszczonej drogi nieocenioną maszyną jest frezarka. Przy jej pomocy można zerwać bardzo dużą ilość asfaltu w stosunkowo krótkim czasie. Za frezarką przeważnie jedzie ciężarówka z naczepą, do której trafiają elementy zerwanego asfaltu z jedni. Kolejną maszyną używaną podczas budowy drogi jest rozściełacz. Jest to jeden z największych sprzętów, który powoli rozprowadza asfalt.

Warto wspomnieć, że początkowo powierzchnia asfaltowa jest gorąca. Z tego powodu za rozściełaczem unosi się para, a w najbliższej odległości czuć specyficzny zapach. Na placach budowy można również zaobserwować skrapiarkę, która występuje w dwóch wersjach. Pierwsza z nich jest wyposażona w samodzielne podwozie, natomiast druga jest montowana na innej maszynie. W obu przypadkach skrapiarka ma za zadanie transportować i rozprowadzać spoiwo. Emulsja bitumiczna musi być nieustannie podgrzewana, aby zachować stan ciekły. Proces rozprowadzania spoiwa po nawierzchni asfaltowej jest realizowany przy użyciu pomp i specjalnego kolektora. W przypadku niewielkiej powierzchni wykorzystuje się ręczne lance. Aby warstwa ścierna charakteryzowała się odpowiednio wysoką przyczepnością, musi być posypana drobnym grysem. Do tego celu wykorzystuje się rozsypywacze, nazywane także rozrzutnikami.