WYKOPY I KORYTOWANIE

Czym się kierować wynajmując koparkę?

Wynajem maszyn budowlanych typu koparki to rozwiązanie na które decyduje się wiele firm oraz prywatnych inwestorów. Ma ono wiele zalet. Z jednej strony pozwala na znaczne obniżenie kosztów inwestycji, z drugiej nie wymaga angażowania ogromnej ilości własnego kapitału czy brania kredytu. Co więcej, wypożyczalnie oferują wysokiej jakości sprzęt, który jest regularnie serwisowany i poddawany przeglądom technicznym. Dzięki temu, nie musimy specjalnie obawiać się nagłej awarii, która spowodowałaby nieplanowany przestój w pracy. Na co trzeba zwrócić uwagę jeśli decydujemy się na wynajem koparki?

Dodatkowe korzyści przemawiające za wynajmem maszyn budowlanych

Skorzystanie z usług świadczonych przez wypożyczalnie to zdecydowanie najlepsza opcja, jeśli maszyny są nam potrzebne sporadycznie lub zlecenia mają charakter mocno nieregularny. W takich przypadkach inwestowanie we własną flotę mija się z celem, gdyż będziemy musieli bardzo długo czekać na zwrot z inwestycji. Z drugiej strony jeśli regularnie decydujemy się na wynajem koparki trzeba obliczyć czy nie przekroczyliśmy już progu opłacalności i czy nie warto zdecydować się jednak na zakup własnego sprzętu.

Jednym z argumentów, który przemawia na korzyść wypożyczalni jest to, iż klienci nie muszą przejmować się zarówno kwestią serwisowania, naprawą w razie awarii oraz miejscem przechowywania maszyn. Każda z tych sytuacji wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Co więcej, wypożyczalnie posiadają umowy z producentami sprzętów, dlatego też jeśli pojawi się konieczność wymiany części, dysponują oryginalnymi elementami.

Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na wynajem koparki?

Jeśli interesuje nas to rozwiązanie, na początek należy skupić się na wyborze odpowiedniej firmy. Trzeba koniecznie zapoznać się z opiniami na temat wypożyczalni. Warto też prześledzić jej stronę internetową. Im bardziej szczegółowe informacje na temat sprzętu przeznaczonego na wynajem, tym większe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z profesjonalistami. Kolejną kwestią jest zwrócenie uwagi na to kto jest producentem. Jeśli wypożyczalnia oferuje maszyny znanych i renomowanych marek, tym większa pewność i bezpieczeństwo. Tanie koparki nieznanych producentów nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż w takiej sytuacji ryzykujemy, że sprzęt nie spełni naszych oczekiwań.

Zwróćmy też uwagę na długość umowy. Obecnie zdecydowana większość firm oferuje możliwość wynajmu krótko oraz długoterminowego. W pierwszym przypadku będzie obowiązywać stawka godzinowa, zaś w drugim miesięczna. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

  • Bardzo ważną sprawą jest dopasowanie maszyny do rodzaju podłoża. Koparki gąsienicowe sprawdzają się bowiem na innym terenie niż kołowe. Należy zatem przeanalizować w jakich dokładnie miejscach będzie wykorzystywany sprzęt.
  • Trzeba też zwrócić uwagę na wielkość pojazdów. Jeśli maszyna ma być wykorzystana do budowy fundamentów pod domy jednorodzinne, najlepszym wyborem będzie minikoparka. Z kolei do zakrojonych inwestycji, gdzie kluczowa jest symultaniczna praca kilku maszyn, lepszym wyborem będą większe sprzęty, za pomocą których można w krótkim czasie wykopać ogromną ilość ziemi.

Zanim zdecydujemy się na wynajem koparki, należy sprawdzić czy jest ona sprawna technicznie oraz czysta. Ma to istotne znaczenie jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji. Im większy wybór pojazdów ma wypożyczalnia w swojej ofercie, tym lepiej. Dzięki temu, łatwiej będzie dopasować potrzebny sprzęt do charakteru konkretnej inwestycji i zakresu robót.